18 Temmuz 2024 Perşembe
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
BAŞKAN SEÇER, ERDEMLİ’DE BAL SAĞIM ÇADIRI VE CEVİZ FİDANI DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRDİ


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Erdemli’de gerçekleştirilen ‘Bal Sağım Çadırı ve Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni’nde üreticilerle buluştu.

 

Tarih : 2 Aralık 2022 Cuma 16:45

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak, üretime katkıda bulunmak ve üreticiye destek olmak anlamında çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyledi.

Ekonominin kötü gidişinden, her zaman en fazla üreticinin etkilendiğini belirten Seçer, oldukça verimli topraklara sahip olan Türkiye’nin, 10-20-30-50 yıllık bir program çerçevesinde, doğru tarım politikalarına geçmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Seçer, Milli Emlak’ın tahsis vermesi durumunda, “Kocahasanlı’da güzel bir otogar yaparız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü bir belediye olduğunu vurgulayan Seçer, “Mersin'i yöneten de güçlü bir belediye başkanıdır. Kadrosu, güçlü ve bilgili insanlardan oluşmaktadır” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere yönelik destekleri sürüyor.

Başkan Vahap Seçer, Erdemli’de “Bal Sağım Çadırı ve Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni’ne katıldı. Törene; Başkan Seçer’in yanı sıra, Mersin Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, CHP Erdemli İlçe Başkanı Ahmet Dursen Şahin, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, bürokratlar ve üreticiler katıldı.

BAŞKAN SEÇER: “ÇİFTÇİLERİMİZ VE ÜRETİCİLERİMİZ ZOR GÜNLER YAŞIYOR”

Ekonominin kötü gidişinden, her zaman en fazla üreticinin etkilendiğini belirterek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, şu anda da üretici ve çiftçinin ekonomik anlamda zor bir süreçten geçtiğini ifade etti. Bu zor koşullara rağmen üreticinin üretime devam ettiğini söyleyen Seçer, çiftçinin birçok şeyden fedakarlık yaparak, rızkını çok zor şartlar altında kazandığını belirtti. 

Tam da bu noktada Büyükşehir Belediyesi olarak, üretime katkıda bulunmak ve üreticiye destek olmak anlamında çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Seçer, “Büyükşehir Belediyesi’nin, çalışmalarında en başarılı olduğu sahalardan biri de Mersin tarımına ve hayvancılığına yaptığı katkıdır. Mesela, Bakanlık seviyesinde bir proje olan “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesi, Mersin’in küçükbaş hayvan popülasyonunda damızlık hayvan popülasyonunu geliştiren bir projedir. Söz konusu projeyle, her yıl 60 üreticiye 25’er adet küçükbaş hayvan veriyoruz” dedi.

“BÖLGEMİZ BAL ÜRETİMİNE UYGUN BİR BÖLGE”

Bal Sağım Çadırı ve Ceviz Fidanı Dağıtım Projelerinden 300 üreticinin bal sağım çadırı, 520 üreticinin ise 15 bin 143 adet ceviz fidanı alacaklarını hatırlatan Seçer, “Bugün Erdemli’den ceviz fidanı talebinde bulunan 149 üreticimize, 4 bin 399 adet ceviz fidanı veriyoruz. Bölgemiz bal üretimine de uygun bir bölge. Toroslar bizim için çok büyük bir nimet” diye konuştu.

Bal üreticilerinin girdi maliyetleri konusunda çok sıkıntı çektiklerini ve desteğe ihtiyaçları olduğunu söyleyen Seçer, en önemli hususlardan bir tanesinin de bu ürünü pazarlamak olduğunu kaydetti. Bu konuda yakın zaman içerisinde Yenişehir Menteş’te açılacak Kooperatif Pazarı’ndaki satış noktasında üreticilerin ürünlerini pazarlayabileceklerini belirten Seçer, “Kooperatiflerin, ürünlerini pazarlama noktasında faydalandığı elektronik alışveriş desteği, bal üreticilerimiz için de verilebilir” diye konuştu.

“ÜRETMEZSEK BAŞKA ÜLKELERE BAĞIMLI OLURUZ”

Çiftçinin üretiminin ne kadar önemli olduğunun, pandemi döneminde tüm yönleriyle anlaşıldığını vurgulayan Seçer, Türkiye’nin tarım kökenli bir ülke olduğunu, ancak tam anlamda tarım ülkesi denilemeyeceğini de ifade ederek, “Her ne kadar ürettiğimiz ürünler tartıda ağır, pahada hafif olsa da, hayatta kalabilmemiz için üretimin olması lazım. Çünkü, üretmezsek aç kalırız ve başka ülkelere bağımlı oluruz” dedi. 

Türkiye’de her 4 kişiden birisinin tarımda çalıştığını, her 3 kişiden birisinin ise direkt veya dolaylı olarak tarımdan geçindiğini ve hem belediyelerin, hem de merkezi hükümetin tarıma bu anlamda destek olması gerektiğinin altını çizen Seçer, “Ben belediye başkanıyım, ama meslek itibarıyla Ziraat Mühendisiyim. Türkiye'nin, 10-20-30-50 yıllık bir program çerçevesinde, doğru tarım politikalarına geçmesi gerekir. Doğru politikalar uygulandığı zaman, bunun tabi ki ilk başta bazı sıkıntıları olabilir, ama bu sıkıntılar halka düzgün bir şekilde anlatılırsa, karşılığını mutlaka bulursunuz” ifadelerini kullandı. 

“ERDEMLİ’YE ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER YAPTIK VE YAPMAYA DA DEVAM EDİYORUZ”

Erdemli’yi ve Erdemli halkını çok sevdiğini dile getiren Seçer, bunun sebebinin ise bölge halkının çalışkanlığından kaynaklandığını vurguladı. Göreve gelmeden önce Erdemli ile ilgili söylediği başta yol projeleri olmak üzere, tüm projeleri uygulamaya aldıklarını ve önemli bir kısmını yerine getirdiklerini kaydeden Seçer, yine üreticiler için büyük önem taşıyan Mergin ve Lamos Köprüleri’ni hizmete sunduklarını belirtti. 

Yıllar önce temeli atılmasına karşın, inşaatı duran Erdemli Hali için yeniden çalışma başlattıklarını ve artık tesisin bitme aşamasına geldiğini anlatan Başkan Seçer, Hal’in yılbaşına kadar orada faaliyet gösteren esnaflara teslim edileceğinin müjdesini de verdi. Seçer,  Erdemli Otogarı’nı yapmayı çok istediklerini, ancak yer temininde yaşanan sıkıntı dolayısıyla bir türlü yapamadıklarını aktardı.

Erdemli’de otogar için uygun Kocahasanlı’da bir yer olduğunu ifade eden Seçer, “Burada Milli Emlak’ın bir yeri var, yanında da bizim yerimiz var. Uzun süredir oraya otogar yapmak için, bu yerin tahsisini Milli Emlak’tan istiyoruz. Tahsis yaparlarsa, biz de talebiniz olan otogarı yaparız” diye konuştu.

Tömük ve Limonlu bölgesinde uzun yıllardır kanalizasyonla ilgili sıkıntılar olduğunu ve vatandaşlardan yoğun şikâyet aldığını belirten Başkan Seçer; Limonlu’daki problemin çözüme ulaştırıldığını, Tömük’teki problemin ise kısa süre içerisinde çözüleceğini söyledi. Başkan Seçer, halkın ihtiyacı olan hizmetlerin, bundan sonraki süreçte de devam edeceğini kaydetti.

 Paylaş :
 
Etiketler :  balsağımçadırı, cevizfidanı, destek, büyükşehir

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA