18 Temmuz 2024 Perşembe
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
MERSİN’DE ÖĞRENCİLERİN MERCİ DANIŞMANLIK MERKEZİ VAR


Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi, verdiği rehberlik ve psikolojik destek hizmeti ile eğitim hayatı boyunca öğrencilerin yanında oluyor.

 

Tarih : 26 Eylül 2022 Pazartesi 10:50

Rehberlik ve psikolojik destek hizmeti ile sınırlı kalmayan Merkezde; küçük yaş grupları için oyun terapisi desteği de veriliyor.

Hafta içi her gün 3 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 rehberlik uzmanı ile hizmet veren merkeze başvuran öğrencilere, ihtiyacı olduğu konuya göre; kaygı bozukluğu, depresyon, travma, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öfke problemleri, aile içi ve akran zorbalığı gibi konularda destekler veriyor.

MERKEZDE BUGÜNE KADAR, 1288 ÖĞRENCİYE 8 BİN 376 SEANS UYGULANDI

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi'nde Rehber Öğretmen olarak görev yapan Canan Serin, merkezin verdiği hizmetlerin rakamsal değerini paylaşarak, “2021, 2022 yılında 1288 öğrencimize 8 bin 376 seans gerçekleştirildi. Aynı zamanda Sosyal Hizmet Uzmanımızın gerçekleştirdiği kent turu gezisinde 324 öğrencimize 11 tur gezisi düzenlendi. Bununla birlikte kurs merkezlerimizdeki öğrencilerimize ulaşarak 1500 öğrencimize de 5 etkinlik düzenlendi. MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi'nde gerçekleştirdiğimiz rehberlik alanında eğitimsel, mesleki rehberlikle birlikte öğrencilerimizi yönlendirici, düzenleyici, ayarlayıcı ve tamamlayıcı rehberlik hizmetleri sunuyoruz” dedi.

Okula yeni başlayan ve ara verip yeniden başlayan öğrenciler için de oryantasyon desteği sunduklarına değinen Serin, “Bu rehberlik hizmetlerinde okula yeni başlayan ya da ara verdikten sonra yeniden başlayan öğrencilerimizin oryantasyon sürecini iyi geçirmeleri, okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi, buna bağlı olarak da aylık, günlük ya da haftalık çalışmalarla farklı programlar düzenleyerek öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

ÇOCUK VE ERGENLERİN GELİŞİM SÜREÇLERİ DEĞERLENDİRİLİYOR

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde psikolog olarak görev yapan Burcu Yalta Özgür, öğrencilere yönelik verdikleri psikolojik destekleri anlatarak, “Çocuk-ergen psikoterapisi, psikolojik testler, oyun terapisi ve ebeveyn danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Çocuk ve ergenlerin gelişim süreçlerini değerlendirirken, onların tek ve biricik olduğu vurgusu yapılarak, bakım verenlere de ebeveyn danışmanlığı sağlıyoruz” dedi.

Merkezde; kaygı, korku, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, sınav kaygısı, kardeş kıskançlığı, aile içi iletişim bozuklukları, takıntılı davranışlar gibi konular üzerinde çalıştıklarını söyleyen Özgür, “Merkezimize başvuran çocuk ve ergenlerde en sık gördüğümüz sorun, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile sınav kaygısı oluyor. Dikkat, zamanlama ve kaygı sınav performansını düşüren bir etmendir ve bunun sebeplerini öğrenebilmek için biz Moxo Dikkat Testi uyguluyoruz” diye belirtti.

“EŞİTLİKÇİ BİR EĞİTİM SİSTEMİNE TABİ TUTULUYORUZ”

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde kendisine her konuda destek olunduğunu belirten KPSS öğrencisi Ronahi İnan, “Psikolog desteğini çok rahat bir şekilde alabiliyoruz. Mesela sadece dersle kalmıyoruz, dış sebeplerden oluşan sorunlarımızda dahi buraya gelip danışabiliyoruz. Burada eşitlikçi bir eğitim sistemine tabi tutuluyoruz. Mesela ben YKS sürecine başladığım zaman, dershaneye kayıt sürecimde özellikle ‘bunun durumu var, bunun ihtiyacı yok, bu dışarıdan kendi eğitimini tamamlayabilir’ gibi düşünceleri barındırmıyorlar. Gerçekten okumak isteyen, gerçekten ilerlemek isteyen her öğrenciye karşı destekleri sonsuz” diye konuştu.Paylaş :
 
Etiketler :  merci, mersin, büyükşehir

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA