25 Haziran 2024 Salı
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
İHRACAT 6 AYDA 4 MİLYAR DOLARI AŞTI


Haziran ayında ihracatını yüzde 30,7 artırarak 801,2 milyon dolarla Türkiye’nin toplam ihracatından 3,4’lük pay alan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü ABD, Birleşik Krallık, İsrail, Katar, Tunus başta olmak üzere tüm kıtalarda hedef pazarlarda büyüme kaydetti.

 

Tarih : 25 Temmuz 2022 Pazartesi 10:50

ABD pazarına yönelik yapılan çalışmaların meyvelerini vermesinin oldukça sevindirici olduğunu kaydeden AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, tüm hedef pazarlarda hedeflerin tuttuğunu belirterek, “yılın ilk yarısında sektörümüz 8 milyar dolarlık, biz de AKAMİB olarak 1 milyar dolarlık hedeflerimize yaklaştık. İnanıyorum ki, 2022 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamlayacağız. Biz Türk ürünlerini tanıtmak misyonumuzu, farklı pazarlarda ihracatımızı artırma çalışmalarımızı için kıta kıta gezerek yapacağız” dedi.

Türkiye’nin haziran ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 artışla 23,4 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk yarısında da yüzde 20 artışla 126 milyar dolara yaklaşıldı. Böylece yılsonu için belirlenen 250 milyar dolarlık ihracat hedefinde ilk 6 aylık hedefler tuttu.

Türkiye hem haziran hem de ilk 6 aylık ihracat başarısına mobilya sektörü de önemli destek verdi. Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılının haziran ayına kıyasla yüzde 30,7 oranında artış göstererek, 801 milyon 189 bin dolara ulaştı. Sektörün haziran ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı yüzde 3,4 oldu. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) de bu dönemde yüzde 5,3’lük artışla 85 milyon 301 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Sektörün ilk 6 aylık verilerine bakıldığında da ihracattaki büyüme dikkat çekiyor. 2022 yılı Ocak-Haziran dönemi Türkiye mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılına kıyasla yüzde 28,5 oranında artış göstererek 4 milyar 122 milyon 691 bin dolar oldu ve 2022 yılı hedefi olan 8 milyar doların hedefine bir adım daha yaklaşıldı. Aynı dönem içinde AKAMİB yüzde 11,9 artış ile 475 milyon 754 bin dolar ihracat sağladı. AKAMİB, başarılı ivmesini sürdürerek Türkiye ihracatına 1 milyar dolarlık katkı sunmayı hedefliyor.

“KITA KITA GEZEREK İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ”

Haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Onur Kılıçer, mevcut pazarlarda büyürken yeni pazarlar da kazandıklarını belirtti. Yaşanan küresel bir gelişmelerin sektörü olumsuz etkilememesi için pazarları çeşitlendirmek gerektiğinden bahseden Kılıçer, şunları söyledi: “Bizler bir yandan ihracatımızı geliştirmeye odaklanırken, bir yandan da dünyada yaşanan sıcak gelişmeleri ve olası senaryoları da yakından takip ediyoruz. Tam pandemiyi atlatıyoruz derken, bu kez Rusya-Ukrayna savaşı ile yüz yüze geldik. Savaşın sona ermesi durumunda başlayacak olan yeniden yapılanma süreci, özellikle sektörümüz için büyük fırsatları da beraberinde getirebilir. İhracatçılarımızın bunu iyi takip etmesi gerektiğini düşünüyorum. Pazar çeşitliliği sağlamayı çok önemli buluyoruz. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. Uzakdoğu’da, ABD’de İngiltere’de, Kuzey Afrika’da büyüyoruz. Sektör ve AKAMİB olarak dünyanın her noktasından daha fazla pay alabilmek için Ur-Ge faaliyetlerimiz kapsamında sektörel ticaret heyetleri düzenliyoruz. İlişkilerimizi geliştiriyoruz. Bunun sonucu olarak yılın ilk yarısında sektörümüz 8 milyar dolarlık, biz de AKAMİB olarak 1 milyar dolarlık hedeflerimize yaklaştık. İnanıyorum ki, 2022 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamlayacağız. Biz Türk ürünlerini tanıtmak misyonumuzu, farklı pazarlarda ihracatımızı artırma çalışmalarımızı için kıta kıta gezerek yapacağız.”

AKAMİB, ABD’DE PAYINI ARTIYOR

Türkiye geneli sektörün 2022 yılı haziran ayı ihracat rakamlarına göre değer bazında en önemli pazar Irak oldu. Irak’a yapılan ihracat yüzde 9,9’luk artışla 89,8 milyon dolara ulaştı. Irak’ı 47,3 milyon dolarla İsrail, 41,9 milyon dolarla Birleşik Krallık, 35 milyon dolarla ABD ve 28,6 milyon dolarla Almanya izledi. İlk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 236,3 ile Tunus’a, yüzde 145,9 ile de Yunanistan’a gerçekleştirildi. 2022 yılı Ocak – Haziran dönemi Türkiye geneli ihracat rakamları incelendiğinde ise en çok artış ise yüzde 44,4 oranında Birleşik Krallık’a yapılırken, ilk 10 içinde tüm ülkelere ihracat artışı kaydedildi.

AKAMİB’in 2022 yılı haziran ayı ihracatında Irak yine ilk sırada yer aldı. Irak’ı sırasıyla; İsrail, Katar, Birleşik Devletler ve Almanya takip etti. Bu ayda en çok artış yüzde 443,4 ile Katar’a yapılan ihracatta gerçekleşti. İlk 6 ayda ise ihracatın ilk sırasında Irak yer aldı. İlk 10 ülke arasında en çok artış da yüzde 46,2 ile ABD’ye yapıldı.

KAYSERİ, 4’ÜNCÜLÜĞÜ BIRAKMADI

Haziran ayında il bazında yapılan ihracatta İstanbul liderliğini korudu. 338 milyon 824 bin dolar ihracat yapan ili sırasıyla; Bursa, İzmir, Kayseri ve Gaziantep takip etti. İhracatında en çok artış görülen il yüzde 309,6 artış oranıyla Kahramanmaraş oldu. Ocak-Haziran döneminde de ilk 5 ilde sıralama değişmedi. Kahramanmaraş ilk 6 aylık dönemde de ihracatını en fazla artıran il olmayı başardı. Bu ilden Ocak-Haziran döneminde yapılan ihracat artışı yüzde 402,2 oldu.

6 AYDA TÜM ÜRÜN GRUPLARI BÜYÜDÜ

Sektörün haziran ayı ihracatında alt grup bazında ilk sırayı kağıt-karton ve matbu yayınlar aldı. Bu grupta değer bazında yaklaşık yüzde 49,6’lık artış sağlandı. Ocak-Haziran ihracat rakamları incelendiğinde ise en çok artışın yüzde 38,3 ile yine kağıt-karton ve matbu yayınlar ürün grubunda yaşandığı görüldü. Mobilyalar grubunda da yüzde 17,3 oranında artış gerçekleşti.

AKAMİB’in 2022 yılı mayıs ayı ihracatı alt grup bazında değerlendirildiğinde ise mobilyalar ürün grubu yüzde 4,7 artışla ilk sırada yer aldı. Alt gruplar içerisinde orman tali ürünler grubunda yüzde 51,4 oranında artış olduğu görüldü. Ocak-haziran dönemi ihracat rakamları incelendiğinde ise ilk sırada yine mobilyalar ürün gurubu yer alırken en çok artış yüzde 50,2 ile diğer ahşap mamulleri ürün grubunda gerçekleşti.Paylaş :
 
Etiketler :  akamib, mobilya, ihracat

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA