25 Haziran 2024 Salı




23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
BÜYÜKŞEHİR’İN TARIMA DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR


Başkan Seçer, ‘Tarsus ve Çamlıyayla Üzüm Sıkma Makinesi, Hamur Yoğurma Makinesi, Küçükbaş Hayvan ve Yem Dağıtım Töreni’ne katıldı. Tarsus Mezbahanesi’nde düzenlenen törende, Tarsuslu 15 ve Çamlıyaylalı 2 yetiştirici olmak üzere, toplam 17 yetiştiriciye 25’er adet küçükbaş hayvan ve yemleri teslim edildi. Törende Tarsus Dedeler Kooperatifi, Tarsus Sayköy Sulama Kooperatifi, Tarsus Ulaş Mahallesi Sulama Kooperatifi ve Tarsus Taşçılı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne 1’er adet olmak üzere toplam 4 tane üzüm sıkma makinesi dağıtılırken; Tarsus’ta 20 mahalle, Çamlıyayla’da ise 5 mahalleye toplamda 25 adet hamur yoğurma makine desteği verildi.

 

Tarih : 21 Temmuz 2022 Perşembe 11:55

Tarımsal üretimin büyük önem taşıdığını belirten Başkan Seçer, “Tarım hayatın ta kendisi. Çünkü gıda olmazsa yaşam olmaz” dedi. Seçer, 3 yıl önce başlattıkları ‘Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’ kapsamında en son 17 üreticiye dağıtılan küçükbaş hayvanlarla birlikte, Tarsus ve Çamlıyayla hattında 50 yeni işletme kurdukları bilgisini paylaştı. Ayrıca Seçer, “Proje başladığında küçükbaş hayvan verdiğimiz üreticilerden bu yıl 527 hayvan geldi. Toplamda da şu ana kadar 2 bin 220 yeni doğum olmuş” ifadelerini kullandı.

 “TARIM HAYATIN TA KENDİSİ. ÇÜNKÜ GIDA OLMAZSA YAŞAM OLMAZ”

Üreticilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Başkan Vahap Seçer, “Tarım hayatın ta kendisi. Çünkü gıda olmazsa yaşam olmaz. Mutlaka üreteceğiz, üretimi yapacak olan da üretici. Ancak, devletin kurumları da üreticiyi destekleyecek. Bu dünyanın her tarafında böyledir” dedi. 

Devletin tarımı, dengeyi kurmak için desteklemesi gerektiğini söyleyen Başkan Seçer, “Yoksa üretim ve ekonomi olmaz. Türkiye’de her 4 kişiden biri tarımda çalışıyor. Bu insan tarımda çalışmayı bırakırsa boşta kalacak. Dolayısıyla iş bulamayan, evine aş götüremeyen insan da toplum için potansiyel bir sorun oluşturacaktır. Yani sosyal mesele, toplumsal bir mesele” diye konuştu.

Tarım alanında milletvekilliği döneminde de TBMM’deki komisyonda çalıştığını anımsatan Başkan Seçer, “Tarım alanında ciddi yasaların çıkmasına, hem pratikte hem teorikten edindiğim deneyimlerle katkı vermeye çalıştım. Şimdi belediye başkanıyım. Tarımın önemini ve değerini bildiğim için, bunun farkında olduğum için bu kadar önem veriyorum. Bir şeyin farkında olacaksınız ki değer veresiniz. Biz bunun farkındayız” dedi.

Mersin’de 3 yıldır önemli çalışmalar yaptıklarını ve hiçbir zaman bundan şikayet etmediklerini vurgulayan Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi 3’üncü yılını doldurdu. Hiçbir ortamda ‘Belediyem fakir, asfaltım yok, param yok, hayvan alamam, yem veremem, destek yapamam’, gibi bir cümle kurmadım. Başkanın ekibinin, çalışma arkadaşlarının, bürokrasisinin de böyle bir söylemi olamaz. İmkanlarımızı sonuna kadar kullanır, hizmetlerimizi yaparız” ifadelerini kullandı.

 “3 YILDIR VERİLEN DESTEKLER, ÜRETİCİ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Tarımsal alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Seçer, “Bu bölgenin çiftçilerinin bizden en çok istediği şey, sulama borusu desteğidir. Maalesef son 2 yılda boru fiyatlarını inceledim; hem plastik hem de çelik boru fiyatları son 2 yılda yüzde 400, yüzde 500 oranında artmış durumda. Biz boru dağıtımına 60 kilometre ile başladık ve kendimize 100 km hedefi koyduk. Şu ana kadar da Anamur’dan Tarsus’a vatandaşlarımıza, 3 yıl içinde toplam 162 km sulama borusu dağıttık. Biz bu boruları da, projesi olan üreticilerimize dağıtıyoruz” dedi.

Üreticiye sulama borusu desteği yanında, fide fidan desteği de sağladıklarını belirten Başkan Seçer, “Bizim derdimiz küçük üretici. Başta kadınlar olmak üzere, küçük üreticilere ne yapabiliriz, onun için gayret sarf ediyoruz. Son 3 yılda 1 milyon 491 bin adet değişik türde fide-fidan dağıttık. Özellikle denize yakın yerlerde, örtü altı üreticilere de destek veriyoruz. Orada da 225 üreticiye mikrobiyal gübre, 80 üreticiye sera naylonu, 800 üreticiye sera ipi ve sarı yapışkan tuzak desteklerimiz olacak. Şu ekonomik koşullarda, bu destekler üretici için çok büyük önem taşıyor” diye konuştu.

“5 YILDAN SONRA BİZİM YENİ HAYVAN BEDELİ ÖDEMEMİZE GEREK KALMAYACAK”

“Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim” projesi kapsamında yeni üreticilere küçükbaş hayvanlarının teslim edileceğini söyleyen Başkan Seçer, söz konusu projenin, hayvancılık adına Mersin’e çok faydası olacak bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Her yıl 60 aileye 25’er adet olmak üzere toplamda 1500 adet küçükbaş hayvan dağıtıyoruz. Proje 5 yıllık bir proje. 5 yıldan sonra bizim yeni hayvan bedeli ödememize gerek kalmayacak. 2 yılda 3 bin hayvan aldık ve dağıttık. Bu yıl dağıtacağımız 1500 hayvanın 973 adedini satın almışız. Geri kalan 527 hayvan, 2 yıl önce proje başladığında verdiğimiz üreticilerden geldi. Toplamda da şu ana kadar 2 bin 220 yeni doğum olmuş. Bu yıl bunun sadece 527’sini geri almışız. Diğerlerini de belli bir zaman sonra üretici bize iade edecek ve biz yeni üreticilere vereceğiz. Proje bu şekilde ilerleyecek” ifadelerini kullandı.

Çamlıyayla’dan 2, Tarsus’tan da 15 olmak üzere toplam 17 üreticiye daha küçükbaş hayvanlarını teslim edeceklerini ifade eden Başkan Seçer, “Tarsus-Çamlıyayla hattında 3 yılda 50 yeni işletme kurduk. Burada esas olan; yaptığımız iş, attığımız taş gediğine otursun. Zaten o çark bir süre sonra artık kendiliğinden dönecektir. İnşallah gelecek yıllarda da bunu devam ettireceğiz. Bu yıl zaten sadece buradaki dağıtım değil; Anamur, Aydıncık, Akdeniz, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke ve Toroslar ilçelerindeki hayvan dağıtımlarını da gerçekleştirip, sayıyı toplamda 60 aileye tamamlamış olacağız” dedi.

Hayvancılık anlamında diğer alanlarda da önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden başkan Seçer, “Geçtiğimiz haftalarda Toroslar’da 35’i kadın 50 üreticiye kaz dağıtımını gerçekleştirdik. Her bir yetiştiriciye 100 adet yavru kazı, 600 kg yem desteği ile teslim ettik. Arıcılığa da destek veriyoruz.  Muazzam bal üretimimiz oluyor. Geçen yıl yine 55’i kadın 708 balcıya malzeme desteği yaptık. Bu yıl da kovan sahiplerine, 100-200 kovan arası bal sağım çadırı vereceğiz” diye konuştu.

“TARSUS ÇAMLIYAYLA HATTINA 25 ADET HAMUR YOĞURMA MAKİNASI VERECEĞİZ”

Tarımsal alanda üreticiye bir diğer dağıtımın da alet ekipman olduğunu dile getiren Başkan Seçer, “Bu bölge üzüm diyarı. Dağıttığımız üzüm sıkma makinaları hayırlı olsun. Yine 25 adet hamur yoğurma makinası vereceğiz Tarsus Çamlıyayla hattına. Hangi köy isterse istesin 1 tane hakkı var. Şu ana kadar 160 talep gelmiş, 160’ını da bu dağıtımlarla tamamlamış olacağız. Bunun yanında; kooperatifler, birlikler, ziraat odaları aracılığı ile badem soyma, zeytin boylama, bitkisel atık kıyma, taş kırma, sap parçalama, erik boylama, ceviz soyma, destilasyon, dal parçalama makinaları gibi toplamda 214 adet makine ve ekipman desteği sağlamışız” ifadelerini kullandı. 

 



Paylaş :
 
Etiketler :  mersinbüyükşehirbelediyesi, tarımadestek

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır.



 
 

 




 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA