26 Haziran 2024 Çarşamba
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
“TASARRUFLAR İLE DEVLET BÜTÇESİ GÜÇLENDİRİLMELİ”


Ülkemizin yaşadığı zorlu ekonomik süreci atlatması ve uluslararası rekabette yer alması için merkezi bütçenin güçlendirilmesinin önemine dikkat çeken MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Devletimiz merkezi bütçeyi güçlendirmek için gerekli tasarruf önlemlerini almalıdır. Ülkemizin kamu özel sektör ayrımı yapmaksızın bu zorlu günleri birlikte aşacağına inanıyoruz.” dedi.

 

Tarih : 30 Haziran 2022 Perşembe 14:01

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin bütün dünya ile beraber ülkemizde yaşanan ekonomik krizi aşmak için merkezi bütçenin güçlendirilerek, üretim, yatırım ve ticaretin desteklenmesine dikkat çekti.

Engin, “Son yıllarda başlayan ticaret savaşları ve dünyadaki gelişmelerle bütün dünya krizler ile boğuşmaktadır. Dünya ekonomisinin daraldığı günümüzde birçok güçlü ekonomiye sahip devletler tasarruf tedbirleri almaktadır. Savurganlık ve fuzuli harcamaların azaltılmaya çalışıldığı günümüzde bizler de ülke olarak tedbir almalı; gereksiz ve lükse kaçan harcamalardan kaçınmalıyız. Ülke ekonomisinin güçlenmesi ile devletimizin ticari savaşlarda ve uluslararası rekabetlerde eli güçlenecektir. Aynı zamanda dalgalı seyreden döviz kurlarına ve yükselen enflasyona karşı mücadelede enstürmanlar geliştirilmelidir” dedi.

“KAMU HARCAMALARI AZALTILMALI”

“Önemsiz Kamu harcamaları ve uzun işlemler silsilesinin önüne geçilmesi için bürokrasi 4.0 hamlesinin başlatılması önem teşkil etmektedir” diyen Engin şu ifadeleri kullandı: “Genel devlet harcamaları 2020 yılında 1 trilyon 810 milyar 867 milyon TL, merkezi yönetim bütçe giderleri 2021'de 1,6 trilyon TL olarak gerçekleşti. 2020 yılında eğitim için 270 milyar TL, sağlık için 249 milyar 932 milyon TL, 40 Milyar TL tarım ve hayvancılık için hibe ve destekler kullanıldı. Önemsiz kamu harcamalarının azaltılması ile ülkemizin bütçesi güçlenecektir. Uzun süreli ve devlet bütçesini zorlayan yatırımlar bir süre ötelenerek bu bütçe uluslararası rekabeti sağlamak amacı ile kullanılmalıdır. Kamuda önemsiz harcamalara neden olan her türlü husus için tedbir alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“İŞ DÜNYASININ DESTEKLENMESİ ÜLKE EKONOMİMİZİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAYACAKTIR”

En zor günlerde bile üreterek devlet bütçemize ve insanlarımızın istihdamına katkıda bulunan iş dünyasının desteklenmesi ülke ekonomimizin güçlenmesini sağlayacaktır. Bu zorlu ortamda yatırım yapmaya çalışan iş insanlarının ağır işleyen bürokrasi yükünden kurtarılması, yatırım ve üretimin kolaylaştırılması ülkemizin yararına olacaktır. Ülkemizin kamu özel sektör ayrımı yapmaksızın bu zorlu günleri birlikte aşacağına inanıyoruz.”Paylaş :
 
Etiketler :  mesiad, hasanengin

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA