18 Temmuz 2024 Perşembe
23:41   ÇAĞLAYAN’A COŞKULU KARŞILAMA   14:03   MERSİN’İN ŞEKERLERİNE, ŞEKERLER BÜYÜKŞEHİR’DEN   13:50   BAŞKAN ABDULLAH ÖZYİĞİT, RAMAZAN BAYRAMI’NI KUTLADI   13:49   MERSİNDEN KADIN KOOPERATİFİ’NDEN DEPREMZEDE ÇOCUKLARA 23 NİSAN HEDİYESİ   13:39   BÜYÜKŞEHİR’İN ‘DEPREM DAYANIŞMA PAZARI’ DEPREMZEDE ÜRETİCİLERİ AĞIRLIYOR   13:33   BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOCUK GELİŞİM MERKEZLERİNDE ‘23 NİSAN’ COŞKUSU   14:03   HALIL DEMIRKOL: YENI DÜZENLEMELER ILE OSB’LER HıZ KAZANACAK   14:41   TARSUS, SÜPER LIG’E ‘MERHABA’ DEDI   12:34   ÇUKUROVA NORMAL SEZONU LIDER TAMAMLADı   11:37   TARSUS, AFYON’DA DAĞıLDı: 5-1   14:13   SALDıRı ÖNCEDEN KURGULANMıŞ!   17:05   TOROSLAR’DA RAMAZAN AKŞAMLARI BİR BAŞKA GÜZEL   21:58   TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN BAŞKAN BOZDOĞAN PROJENİN TEMELİNİ ATIYOR   21:56   ÇBK MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİ AVRUPA’DA ÇEYREK FİNAL MAÇINA ÇIKIYOR   21:51   DEPREMZEDE ÇOCUKLAR KEYİFLİ DAKİKALAR GEÇİRDİ   21:42   YENİŞEHİR BELEDİYESİ EBEVEYNLERİ EĞİTEREK ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE REHBERLİK EDİYOR   21:41   VATANDAŞ VE ÖĞRENCİLERE HİZMET VEREN HALK RESTORAN YENİLENİYOR   21:30   “SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”   17:18   4 BİN 800 ÖĞRENCİNİN YKS SINAV ÜCRETİ BÜYÜKŞEHİR’DEN   17:16   YENİŞEHİR BELEDİYESİ TEMİZLİK İŞLERİ EKİPLERİ ŞİMDİ DE ADIYAMAN’DA  
 
 
 
 
‘REFAKATÇİ EVİ DOSTHANE’ HASTA VE YAKINLARINI AĞIRLIYOR


Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılından bu yana Dosthane adıyla hasta ve hasta yakınlarına konaklama hizmeti verdiği Refakatçi Evi, kurulduğu günden bu yana yaklaşık 1000 kişiyi ağırladı.

 

Tarih : 4 Temmuz 2022 Pazartesi 10:51

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Dosthane adıyla hasta ve hasta yakınlarına konaklama hizmeti verdiği Refakatçi Evi, zorlu süreçlerinde vatandaşların yanında oluyor. Ücretsiz bir şekilde sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve hastaneye ulaşım hizmetinin verildiği Refakatçi Evi’nde, Büyükşehir Belediyesi’nde görevli psikolog tarafından psikolojik destek de sunuluyor.

KONAKLAMA, YEMEK, ULAŞIM VE PSİKOLOJİK DESTEK: HEPSİ REFAKATÇİ EVİ DOSTHANE’DE

Refakatçi Evi’nde, merkezin kırsal mahallelerinde ve merkez dışı ilçelerde ikamet eden, üniversite ve kamu hastanelerinde tedavi gören hasta ve hasta yakınları ağırlanıyor. 18 yaş üstü hastaların yakınlarından 1 refakatçi, 18 yaş altı hastaların yakınlarından ise 2 refakatçi kabul ediliyor. Kanser hastalığı için tedavi gören hastalar ve yakınları 45 gün, diğer hastalıklar sebebiyle tedavi görenler ve refakatçileri ise en fazla 30 gün süreyle konaklayabiliyor. Konaklama süresi boyunca sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ikramı yapılan vatandaşların hastaneye ulaşımları da Büyükşehir’in tahsis ettiği servislerle ücretsiz yapılıyor. Vatandaşlar konaklamanın yanı sıra Büyükşehir’de görevli psikologdan yine ücretsiz bir şekilde psikolojik destek de alabiliyor. Verilen psikolojik destekle, hasta ve yakınlarının yaşadıkları zorlu süreci daha kolay atlatabilmelerinin yanı sıra, tedavi sürecine olumlu anlamda katkı sağlanarak iyileşmenin hızlandırılması amaçlanıyor. Dosthane Refakatçi Evi hizmeti ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar, Alo 185 ve Teksin Mersin üzerinden bilgi alabiliyor.

YUMUŞAK: “MİSAFİRLERİMİZİN KENDİLERİNİ EVLERİNDE HİSSETMELERİNİ SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Sosyal Hizmetler Dairesi’ne bağlı Dosthane Refakatçi Evi Sorumlusu Dila Yumuşak, 18 Ocak 2021 tarihinde açılan Dosthane hizmetinin içeriğini ve kapsamını anlattı. Yumuşak, “Yaklaşık 1 buçuk yıldır, 18 Ocak 2021 tarihinden itibaren hizmet veriyoruz. Bin kişiye yakın hasta ve hasta yakınını burada ağırladık. Biz elimizden geldiği kadar misafirlerimizin burada kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü uzak yerlerden geliyorlar. Çok uzun süre burada kalıyorlar ve burada mutsuz olmalarını, kendilerini yalnız hissetmelerini istemiyoruz” dedi.

“AMACIMIZ ONLARIN SAĞLIKLARINA KAVUŞARAK, MUTLU BİR ŞEKİLDE EVLERİNE DÖNMELERİ”

Vatandaşlardan aldıkları geri dönüşleri de aktaran Yumuşak, şunları söyledi:

 “Öncelikle böyle bir hizmetten dolayı çok memnun olduklarını belirtiyorlar. Hastaneye gittikleri zaman bu hizmetten bilgisi olmayan, araçta kalan, hastanede kalan vatandaşlarımıza bu hizmetten bahsettiklerini söylüyorlar. Onları ekonomik ve psikolojik anlamda çok rahatlattığını söylüyorlar. Çünkü burada bir süre sonra tüm misafirlerimiz birbirleriyle tanışıyorlar, arkadaş oluyorlar. Burası onların evi gibi oluyor. Bu kapı onlara her zaman açık. Diledikleri zaman buraya gelip dertlerini paylaşabiliyorlar. Burada ekonomik anlamda herhangi bir sıkıntıya düşmüyorlar. Çünkü buraya gelirken akıllarında hep bir soru oluyor; ‘Acaba bir ücret ödüyor muyuz?’ şeklinde. Ama herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Tek istediğimiz şey; onların sağlıklarına kavuşarak mutlu, huzurlu bir şekilde evlerine dönmeleri” diye belirtti.

BAYRAKTAR: “BU HİZMETLE, KİŞİLERİN İYİLEŞME SÜREÇLERİNE OLUMLU KATKI SAĞLIYORUZ”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Psikolog olarak görev yapan Başak Gökdal Bayraktar, Dosthane’de konaklayan hasta ve yakınlarına psikolojik destek sunuyor. Dosthane’de uzun soluklu kronik rahatsızlığa sahip hastaların kaldığını ifade eden Bayraktar, “Kronik rahatsızlıklarla birlikte kişilerde; üzüntü, öfke, kaygı, çaresizlik, umutsuzluk gibi olumsuz düşünceler ortaya çıkıyor. Bu hizmetle birlikte hasta ve hasta yakınlarına, bu olumsuz duygu ve düşüncelerini ifade edebilme olanağı sağlamış oluyoruz. Ayrıca kişilerin hastalıkla ve tedavi sürecinde ortaya çıkan olumsuzluklarla baş etme becerilerini geliştirmiş oluyoruz. İyileşme süreçlerine olumlu olarak katkı sağlamış oluyoruz. Yaşam kalitelerini yükselterek tedavi süreçlerini bir nevi hızlandırmış oluyoruz. Vermiş olduğumuz bu hizmetten çok memnunlar. Psikolojik destek sonrası genellikle rahatlıyorlar” diye konuştu.

“YATACAK, KALKACAK, SIĞINACAK YER SORUNUMUZ VARDI”

Böbrek yetmezliği ve hipofiz yetmezliği olan 67 yaşındaki Mustafa Özen, 26 yıldır tedavi görüyor. Mut’ta yaşayan ve tedavi için sürekli Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gelmek zorunda kalan Özen, yıllarca kalacak yer sorunu yaşayan vatandaşlardan. Özen, hastalık ve tedavi sürecini anlatarak, “1996 yılından beri tıp fakültesinde tedavi alıyorum. Bugüne kadar geliş gidişlerimizde, fakülteye kontrollerimizde yatacak, kalkacak, sığınacak yer sorunumuz vardı. Bir de hastaneye ulaşım sorunlarımız oluyor tabii. Öğrendim ki başkanımız Vahap Seçer ve ekibi böyle bir yer tesis etmişler ve servis koymuşlar, ne kadar güzel. Geldik, Allah razı olsun konakladık. Yerlerimizden memnunuz. Burada her şey gayet güzel. Bir de servisin olması bizim için bir avantaj. Kapımızın önünden alıyor, hastanenin kapısında bırakıyor. Çağırdık mı gelip alıyor. Bu hakikaten güzel bir uygulama” dedi.

“KIŞ AYINDA ARABAMIZDA, YAZ AYINDA KALDIRIMA KİLİM SERİP YATIYORDUK”

Kış aylarında arabada, yaz aylarında ise yere kilim sererek tedavi sürecini devam ettirdiğini söyleyen Özen, yaşadığı zorlukları; “Onları nasıl anlatsak, hangi türlü anlatsak, onu nasıl ifade edeyim? Geldiğimiz zaman yakınlarımıza gidemiyoruz. Hastanenin önünde kış ayında arabamızda kalıyoruz, yaz sezonunda hastanenin önünde kaldırımlara çaput serip üstüne yatıyoruz ama şükürler olsun bugünlere. Yani böyle bir uygulamanın başlaması beni o kadar mutlu etti ki hiç inanamazsın” cümleleri ile anlattı.

“BURAYA GELDİĞİM ZAMAN HİÇBİR KAYGIMIZ YOK”

Özen, Dosthane’den aldıkları hizmetin kendilerine sağladığı kolaylıkları da aktararak, “Psikolojik olarak da rahatlattı. O kadar mutlu olduk ki hiç sormayın. İfade edemem bu mutluluğu ben. Çünkü geliyorum sıcak suyum var, yemeğim var, kahvaltım var, öğle yemeğim var. Hastaneye götürecek servisim var. Güvenlikli de aynı zamanda. Buraya geldiğim zaman hiçbir kaygımız yok. Vahap Seçer Başkanımızdan ve ekibinden Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim”  diye konuştu.

 Paylaş :
 
Etiketler :  refakatçievi, mersin

Yorum Ekle comment Yorumlar (0)

Yapılan yorumlarda IP Bilgileriniz kayıt altına alınmaktadır. 
 

 
 
 
ANASAYFA İLETİŞİM KÜNYE HABER ARŞİVİ GİZLİLİK İLKELERİ

 
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
mersintekhaber.com © Copyright 2019-2024 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz, kopyalanamaz, kullanılamaz.

URA MEDYA